Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Masarykovo náměstí

Přirozeným centrem města je Masarykovo náměstí, které je obklopeno měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty. Obě strany náměstí mají stejný počet domů - 13. Dva domy (č.p. 86 a 89) mají ještě gotický základ, ostatní středověké domy byla zničeny při požáru města 1562. Nově byly vystavěny v renesančním slohu. Většina domů ještě pozměnila svou podobu po pořárech r. 1723 a 1781.

Nejvýznamějším objektem na náměstí je stará radnice z roku 1566. Roku 1638 k ní byla přistavěna masívní čtyřboká věž, vysoká 31 metrů. Z jejího ochozu ve čtvrtém patře je krásný výhled na město a okolí. Spolu s kostelní věží tvoří dominanty města.

Velmi zajímavý je dům č.p. 89 se zachovanými gotickými prvky a renesančními klenbami v přízemí. Ze všech domů na náměstí je tento dům nejméně dotčen přestavbami po požáru v r. 1562. Do roku 2009 sloužil jako obřadní síň města Třeboň. V současnosti je zde Centrum třeboňského rybníkářského dědictví, které bylo otevřeno v lednu 2016.

Na horní straně náměstí, vlevo od brány do zámku, je tzv. Ruthardovský dům, původní městská radnice. V jeho přízemí býval městský pivovar. Po vybvudování nové radnice byl Ruthardovský dům připojen k zámku. Blízké domy č.p. 106 a 107 fungují jako hotel Zlatá hvězda.

Z domů na opačné straně náměstí vyniká hotel Bílý koníček, který je současně jedním z prvních dokladů renesančního slohu ve městě. Jeho existence je doložena již v roce 1544.

Východní stranu náměstí uzavírá Hradecká brána, jejíž jádro pochází z let 1525 - 1527, kdy se brána stala součástí zdokonaleného městského opevnění. 

Uprostřed náměstí stojí renesanční kamenná kašna - dílo kameníka Jordana z r. 1569. Desetiboká žulová nádrž kašny je zdobena kruhovými reliéfy antických hlav. V r. 1609 byl doprostřed kašny vztyčen ozdobný renesanční sloup s obeliskem, jehož maskarony chrlí vodu. Ke kašně vede ze všech stran původní schodiště.

V těsné blízkosti kašny nelzneme barokní Mariánský sloup z r. 1780, který je dílem českobudějovického kameníka Leopolda Hubera. Na štíhlém jehlanu stojí socha Panny Marie. Podstavec jehlanu je osazen sochami sv. Josefa, sv. Vojtěcha a sv. Alžběty. Některé prvky sousoší řadíme již do klasicistního slohu.

Na náměstí ústí Husova ulice, jedna ze dvou okružních ulic, které se napojovaly na hlavní komunikaci a usnadňovaly přístup k zadním traktům úzkých parcel na náměstí. Rozšíření  Husovy ulice u kostela sv. Jiljí je pozůstatkem hřbitova, zrušeného za vlády Josefa II. a přeneseného ke kostelu sv. Alžběty na okraji města.

Do Husovy ulice ústí Březanova ulice, která si doposud zachovala svůj historický ráz. V této ulici vyniká renesanční dům č.p. 118 se sgrafitovou fasádou z roku 1606. Tento dům dal vystavět Petr Vok z Rožmberka pro uložení rodinné knihovny, obrazárny a archivu. V přízemí bydlel rožmberský archivář a historik Václav Březan. Další zajímavý dům v Březanově ulici je č.p. 8, na jehož štítu můžeme vidět fresku svaté Trojice.

Východní zámeckou bránou lze projít do krátké Krčínovy ulice, která ústí do Žižkova náměstí, jehož jižní stranu uzavírá Svinenská brána s obloučkovými štíty a sgrafitovou výzdobou. Komunickace procházející branou ven z města ústí do druhé - Novohradské brány, vybudované v 1. polovině 16. století. Přístup k ní je z obou stran omezen hradební zdí s několika opěrnými baštami, které jsou dobře vidět z hráze rybníka Svět.

Na západním okraji historického jádra se nachází Budějovická brána z r. 1611.


Kalendář akcí
<< srpen 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Facebook