Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Ptačí oblast Třeboňsko

Rybniční, mokřadní a lesnatá krajina Třeboňska poskytuje výborné podmínky pro život mnoha vzácných i běžných druhů ptáků. 

Na území CHKO Třeboňsko je v rámci systému NATURA 2000 vymezena Ptačí oblast Třeboňsko. Zaujímá centrální a severní část CHKO s malým rozšířením za jeho hranice ve východní části (oblast Homolky) a na severu (rybníky severně od Drahova). Cílem ochrany je zachování a obnova ekosystémů významných pro druhy ptáků, pro které je oblast vyhlášena, a zajištění podmínek pro zachování populací těchto ptačích druhů v příznivém stavu.

Třeboňsko je také mezinárodní organizací Birdlife International klasifikováno jako jedno z tzv. Important Bird Areas - Evropsky významných ptačích území. Trvale zde hnízdí některé významné a ohrožené druhy, jako je např. orel mořský, rybák obecný, hohol severní, kvakoš noční, lesní sovy (sýc rousný, kulíšek nejmenší, čáp černý, lelek lesní apod.). 

Pro řadu tažných druhů je Třeboňsko důležitou zastávkou na migrační cestě, nalézají tu dobré možnosti odpočinku a potravu pro doplnění sil. Zastavují se tu severské kachny jako je lžičák pestrý a zrzohlávka rudozobá, husy a různé druhy bahňáků (jespáci, kulíci, vodouši). Pro některé místní druhy je pak Třeboňsko pravidelným shromaždištěm před odletem (např. husa divoká).

Třeboňsko je tradiční oblastí ornitologického výzkumu, zejména zaměřeného na vodní ptáky. V národní přírodní rezervaci Velký a Malý Tisý se nachází terénní stanice Národního muzea a v území probíhá pravidelný monitoring ptáků i výzkumné projekty vysokých škol.

Kam se můžete vydat pozorovat ptáky? 

I v nejbližším okolí Třeboně si můžete udělat příjemnou vycházku za ptáky k Břilickým rybníkům. Jejich břehy mají bohaté pobřežní porosty, které poskytují bezpečné hnízdní podmínky mnoha druhům vodních ptáků. Na rybníku Starý je i několik zarostlých výběžků a ostrůvků. Spolu s dubovými porosty na hrázích poskytuje tato lokalita řadu příležitostí k pozorování ptáků i dalších živočichů.

Mnohé ptačí druhy můžete pozorovat také u rybníků s názvem Štičí, Kaprový a Velké Stavidlo, které leží v oblasti Obory na okraji Třeboně a dostanete se k nim při krátké procházce.

Další možností je naučná stezka u Velkého Lomnického rybníka, která je vybavena přístřešky, vyhlídkovou věží a krytem ke sledování ptactva a dalších vodních živočichů.

Naučná stezka kolem slavného Rožmberka, největšího rybníka ve střední Evropě, vás seznámí s historií vzniku rybničních soustav Třeboňska. Na hrázi se staletými duby hnízdí řada ptačích druhů, stejně tak mnozí využívají břehy i vodní hladinu rybníka pro hledání potravy. Doporučujeme jít z Třeboně k hrázi Rožmberka po červené turistické značce, trasa NS je koncipována pro cyklisty a proto v první části vede po silnicích.

Naučná stezka Mikuláše Rutarda vás provede mezi rybníky chlumecké soustavy až do Lutové. Rybniční oblast je rájem vodních ptáků a dost možná zahlédnete i krále zdejší oblohy - orla mořského.

Délka trasy: 10,00 km
Určeno pro: CyklistikuSe psemPěší turistikaNordic WalkingBěhNaučná stezka
Naučná stezka Mikuláše Rutarda začíná na hrázi rybníka Hejtman a prochází kolem rybníků Nový a Starý Hospodář do Lutové. Rybniční oblast je rájem vodních ptáků a dost možná ...

Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Kulturní přehled
Duben 2024
(pdf, 69 kB)
Facebook

Pozvánky do Třeboně

Webová kamera