Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Galerie buddhistického umění

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži od architekta Kotěry je technickou památkou, uměleckou galerií a rozhlednou - tři mimořádná překvapení a netradiční propojení dvou světů na vás čekají v jediné věži v Třeboni Na Kopečku.

Věž, která pochází z roku 1909, je vysoká 32 metrů a díky své výšce poskytuje daleké výhledy do kraje.

Autorem architektonického řešení byl významný český architekt Jan Kotěra. Původně se do věže voda čerpala z 10 m hluboké studny benzínovým čerpadlem a k zásobování města pitnou vodou sloužila do roku 1966. Objem vodojemu v horní části věže činí 300 m3. Dnes je věž evidována jako stavební kulturní památka.

Od roku 2012 se v rekonstruovaném objektu nachází Galerie buddhistického umění se stálou expozicí tradičního buddhisticko-lámaistického (vadžrájánového) obrazového umění Mongolska, Tibetu a Číny. Sbírka byla vytvořena za pomoci největšího mongolského kláštera Gandančenling v Ulánbátaru, jediného kláštera v Mongolsku fungujícího v období komunistického režimu. Slavnostní otevření galerie proběhlo 19. května 2013 za přítomnosti představeného mongolských buddhistů Ctihodného Chamba-Lamy Čojdžamce, zástupců mongolského velvyslanectví, Senátu ČR, Parlamentu ČR a vedení města Třeboně.

O rekonstrukci vodárenské věže i o vznik expozice se zasloužil RNDr. Milan Klečka. Zároveň v sousedním areálu založil Asijské kulturní centrum, které realizuje kulturní, vzdělávací, vědecké a společenské programy.


Volně přístupná je „Zahrada soucitu", meditační park se sochou ženského bódhisattvy uzdravení a soucitu Kuan-jin a památníkem věnovaným obětem 2. světové války.

 Otevírací doba Galerie buddhistického umění  ZDE

 Adresa: Na Kopečku 319, Třeboň II, 379 01 Třeboň (mapa ZDE)

 

 


Kalendář akcí
<< prosinec 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Facebook

 

Třeboňský svět
Slavnostní kolaudace půdních prostor na gymnáziu

Slavnostní kolaudace půdních prostor na gymnáziu

V rekordním čase se na třeboňském gymnáziu podařilo zrealizovat projekt půdní vestavby.

Zpravodaj Třeboňský svět

Ohlédnutí za hlavní turistickou sezónou

Ohlédnutí za hlavní turistickou sezónou

Jaká byla hlavní turistická sezóna v Třeboni z pohledu Turistického informačního centra?

Zpravodaj Třeboňský svět

... přejít na všechny články