Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Trasu procházky najdete vyznačenou ZDE na serveru Mapy.cz.
START: sv. Jan Nepomucký a ZŠ Sokolská
Tato socha Jana Nepomuckého s podstavcem z r. 1725 je ze všech třeboňských nejstarší. ZŠ Sokolská sídlí v historické budově chlapecké školy.
BOD 2: Komenského sady
Původní Sady císaře Františka Josefa vznikly na konci 19. stol. Najdeme zde několik cenných dřevin, dětské hřiště, odpočinkový prostor s plastikou Letící torzo od akad. sochaře M. Vlčka a několik mostů přes stoku výpusti. Výšková značka vody upomíná na povodně r. 2002.
BOD 3: Na Sadech
V budově původně postavené pro okresní úřad dnes sídlí ZŠ Na Sadech. Nalevo stojí moderní budova Kulturního a kongresového centra Roháč s velkým sálem a zázemím pro sportovní vyžití. Tradice gymnázia založeného v r. 1868 dnes pokračuje výukou v historické novorenesanční budově. Ta tvořila počátek zástavby mezi městem a nádražím. V secesním stylu byly postaveny dvě vily v těsném sousedství.
BOD 4: Tyršův stadion a dopravní hřiště
Tyršovo cvičiště pro letní sporty bylo otevřeno r. 1924. Dnes se zde nacházejí sportoviště pro kolektivní sporty, kluziště a atletický stadion. Jiráskovou ulicí se dáme po červené turistické značce kolem dopravního hřiště a Nového dvora – barokních objektů bývalého augustiniánského velkostatku
BOD 5: Záchranná stanice pro volně žijící živočichy
Záchrannou stanici pro handicapované a poraněné volně žijící živočichy provozuje Český nadační fond pro vydru. Nalezenému zvířeti je poskytnuta pomoc a odborná péče. Organizace nabízí možnost prohlídek stanice, pořádá ekologické výukové programy, přednášky a výstavy. Pojďme se seznámit s jejich svěřenci, nakrmit je nebo pohladit.
BOD 7: Vilová čtvrt a Husova kaple
Od záchranné stanice se vrátíme zpět a budeme pokračovat ulicí Jablonského. Po schválení regulačního plánu v r. 1927 začaly tyto pozemky zaplňovat úřednické domy a vily a vznikla celá nová čtvrť, kde nacházeli krátkodobé ubytování i letní hosté. Z ulice Jablonského odbočíme do Klofáčovy, kde se nachází Husova kaple z r. 1925 od stavitele Felixe Pekaře – zázemí evangelické církve metodistické. Součástí areálu je i malý park a zahrada.
BOD 8: Klofáčova a sv. Barborka
Václav Klofáč byl jako představitel nového státu po vzniku 1. republiky jmenován čestným občanem Třeboně. Významnou budovou je zde bývalý Okresní dům, dnes poliklinika. V lokalitě zaniklého rybníčku Benýtek stojí areál střední odborné školy. Prodejna sklářských a uměleckých předmětů je přístupna z ulice Svatopluka Čecha. Na křižovatce Klofáčovy a Svatopluka Čecha objevíme barokní výklenkovou kapličku zasvěcenou sv. Barboře.
BOD 10: Na Rybníčku
Prostranství na křižovatce ulic Svobody a Táboritská nese název Na Rybníčku. Kdysi zde býval Špitálský rybníček. V blízkosti této lokality se nachází sídliště Hliník a ulice U Cihelny, kde se v historii těžila hlína a provozovala cihelna. My zamíříme ke kostelu. Na odbočce k hřbitovní bráně nás bude provázet kříž a výklenková kaple se sochou Panny Marie.
BOD 11: Kostel sv. Alžběty
Kostel sv. Alžběty byl vystavěn za Viléma z Rožmberka jako náhrada za kostel zrušený při stavbě rybníka Svět. Je příkladem pozdně renesanční architektury s barokními přestavbami. V interiéru se nachází barokní oltář s obrazem Krista Ukřižovaného od Pietra van Roye. Kostel je obklopen rozsáhlým hřbitovem.
BOD 12: Tereziánská kasárna a Palackého náměstí
Zastavíme se u městského úřadu, někdejších kasáren. Komplex pro výcvik a ubytování vojáků byl založen Marií Terezií v r. 1744. V areálu s vnitřním nádvořím a dvěma brankami sídlila v době socialismu radiotechnická rota. V zadní části kasáren byla na konci 19. stol. postavena nemocnice, dnes zde sídlí finanční úřad. Cestou do centra potkáme další perličky – boží muka na zdi domu č. 175 na Palackého náměstí a kovový kříž s odrazníkem na rohu ulic Sokolská a Svatopluka Čecha.
CÍL: Pomník obětem zla
U ZŠ Sokolská stojí pomník obětem obou světových válek se sochařským výjevem dvou mužských postav od sochaře Karla Gabriela z r. 1923, reliéfy připomínající válečná utrpení a pamětními deskami se jmény obětí z řad obyvatel Třeboně. Na dohled od Budějovické brány se spolu rozloučíme.