Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Za bohyní jitřních červánků a za ptačími křídly

Trasu procházky najdete vyznačenou ZDE na serveru Mapy.cz.

START: Severní hráz rybníka Svět

Pátou procházku zahájíme na hrázi Světa. Povšimneme si zařízení na měření vodního stavu a tribuny vodních sportů s pamětní deskou. Veslování má v Třeboni stoletou tradici. Na Světě trénovali i legendární členové třeboňské čtyřky s kormidelníkem, vítězové z Helsinek 1952. Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk a Miroslav Koranda se zasloužili o první olympijské zlato pro české veslování. Třeboňští borci bez trenérského vedení vyhráli kvalifikační závody na XV. letní olympiádu. Tam pak jejich loď s přehledem porazila favorizované posádky.

V současnosti se zde konají veslařské závody, mezinárodní mistrovství, Třeboňská regata nebo závody dračích lodí.

BOD 2: Výpusť

Odtud máme jako na dlani areál loděnice. O rozvoj rekreačního sportu a výchovu nových veslařských nadějí se stará TJ Jiskra Třeboň. Na protějším břehu, v části zvané Ostende je loděnice jachtingu. Výpustí se rybník vypouští. Pod ní bývá při výlovech loviště a kádiště. Na protější straně silnice sejdeme pěšinou dolů z hráze a nakoukneme doprava. Před vstupem do zámeckého parku je vidět ústí výpustě.

BOD 3: Přemyslova

V Přemyslově ulici si můžeme udělat obrázek o tom, jak vypadala stará zástavba na předměstí. Na jednom z domů s historickým štítem můžeme číst: „Třeboňské dívce, která svůj zvláštní způsob odboje proti německým okupantům zaplatila životem.” V kontrastu zde máme sídliště Hliník. Vzniklo v 70. letech na místě vybouraných hospodářských usedlostí kolem bývalé cihelny. Název území pochází od cihlářské hlíny.

BOD 5: Památník kamene

Svět je opravdu světový. V ulici U Světa objevíme další důkaz - čtyřtunový kámen, který Ing. Pavel Pavel v r. 1988 přeplavoval přes rybník Svět pomocí replik rákosových člunů z jezera Titicaca. K tomuto experimentu s dopravou monolitů po vodě i po souši posloužil rákos třeboňských rybníků.

BOD 6: Pláž a sportoviště

Areál městské pláže má půjčovnu lodí, šlapadel a sportovních potřeb, atrakce pro děti i velkou vodní skluzavku. V sousedství je moderní hřiště s cvičebními prvky pro venkovní cvičení - workout a aktivity park pro freestyle sporty. V ulici Sportovní najdeme tenisové kurty, sportovní halu a areál Hliník s hřištěm s umělým povrchem, travnatými hřišti a krytou tribunou.

BOD 7: Aktivní turistická zóna u Světa

Za hotely Regent a Svět s Rybářskou baštou se ocitneme na území lázeňského parku. Byla zde vybudována tzv. Aktivní turistická zóna. Tady si mohou všichni napříč generacemi zasportovat, využít přírodní dětské hřiště, smyslové hřiště a fitpark.

BOD 8: Lázně Aurora

Novodobá tradice třeboňských lázní začala r. 1883 v Bertiných lázních. Lázeňský dům Aurora je z r. 1975. Oba domy jsou pod značkou Slatinné lázně Třeboň, s. r. o. v majetku města a specializují se na léčení poruch pohybového ústrojí. Nabízejí lázeňskou léčbu i léčebně rehabilitační a wellness pobyty. Hlavní léčebnou metodou jsou slatinné koupele a vodoléčebné procedury. Lázeňský komplex Aurora poskytuje veškeré pohodlí pod jednou střechou – léčebné provozy, ubytovací kapacitu, odpočinkové zóny, kolonádu, společenský sál, restaurace, kavárny. Wellnesscentrum lázní Aurora zahrnuje vnitřní bazénový komplex s mírně slanou vodou, Třeboňský saunový svět a venkovní Třeboňský vodní svět.

Název Aurora dnes vzbuzuje poetické interpretace jako latinské jméno řecké bohyně úsvitu a jitřních červánků Éos

BOD 9: Vyhlídková terasa

Na vyhlídkovou terasu ve výšce 25 metrů vyjedeme panoramatickým výtahem a vychutnáme si výhledy na Třeboň i do kraje se siluetou Novohradských a Slepičích hor

BOD 10: Lázeňský park

Park lázní Aurora je symbolem pro příjemný odpočinek i pohybové aktivity. Najdeme zde odpočivadla, architektonické objekty, hudební pavilon, krajinnou plastiku, dřevěné sochy, květinové záhony, zážitkové lavičky a květnaté louky. Vydáme se napříč parkem na jeho konec na břehu rybníka Svět. V romantickém lesním zákoutí je příjemným místem tzv. Čítárna s figurální kompozicí Jana Šimka Vír života.

BOD 12: Pole a louky u Světa

Cestou kolem Světa potkáme zákoutí s rákosinami, cedule naučné stezky a možná i nadšence provozující windsurfing nebo kiting. My ale opustíme lesklou rybniční hladinu a vydáme se úvozovou cestou ke Dvorcům.

BOD 14: Dvorce

V restauraci penzionu Dvorce se můžeme občerstvit a odpočinout si u rybníčka. Funguje tu i biofarma. Takovéto panské hospodářské dvory byly zakládány už Jakubem Krčínem. O této osadě máme zmínky již ze 14. století.

BOD 16: Verfle a Červenka

Komín bývalého schwarzenberského lihovaru nás bude vyprovázet na cestu alejí. Dáme se na hráz rybníka Verfle. Rybníky v této soustavě byly vyměřeny a vlastněny Štěpánkem Netolickým. Zajímavostí jsou malé trdelní rybníčky sloužící k výtěru kapra, kde se pak z jiker líhnou kapří embrya. Na konci hráze se napojíme na cestu k Břilicům.

BOD 18: Břilice

Vesnice je dnes jednou z městských částí. V historii byla předměstským bojištěm a pustošili ji husité, Pasovští, císařské pluky i napoleonská vojska. Po bitvách měla obec na starost pohřbívání padlých, proto jsou zde místa označená křížky. Na kraji obce zahneme k rybníkům Starý u Břilic a Bičan.

BOD 19: Starý u Břilic a Bičan

Bohaté pobřežní porosty a rákosiny rybníků poskytují bezpečné hnízdní podmínky mnoha druhům vodních ptáků. Na rybníku Starý je několik výběžků a ostrůvků. Tato lokalita skýtá řadu příležitostí k pozorování ptáků a dalších živočichů. Z hráze Bičanu projdeme do aleje mezi poli. Zhruba v polovině cesty stojí skupinka vzrostlých stromů s lavičkou. Je odtud pěkný rozhled do okolí. 

BOD 20: Zpět do města

Alej nás dovede na okraj Třeboně do ulice Líbalova. František Líbal (1896 – 1974), absolvent třeboňského gymnázia, byl malířem jihočeské krajiny. Přes 200 kusů svých děl věnoval Třeboni. Můžeme je obdivovat v Muzeu a galerii na Masarykově náměstí.

Na konci Líbalovy odbočíme do ulice Daskabát. Na křížení ulic najdeme kamenná boží muka ze 16. stol. V části zvané U Francouzů byl situován společný hrob francouzských vojáků padlých za válek o habsburské dědictví. Ulicemi Daskabát, Táboritskou, Svobody a Sokolskou se dostaneme zpátky do centra Třeboně.

 


Kalendář akcí
<< květen 2025 >>
Po Út St Čt So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Kulturní přehled
Květen 2025.pdf
(pdf, 73,9 kB)
Facebook
Sledujte náš instagram!

Pozvánky do Třeboně