Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Jen málo českých měst se může pochlubit tak starou a bohatou divadelní tradicí jako město Třeboň. Historie divadelnictví v Třeboni začala již v polovině 16. století hrami na biblické náměty ve zdejším klášteře. Za posledních Rožmberků se provozovalo divadlo na zámku. V 18. století ve městě hráli kočovné společnosti i ochotníci z řad právovárečných měšťanů a zámeckých úředníků.
Útroby moderního foyer skrývají vchod do nádherného historického interiéru empírového divadla s překrásnou malovanou oponou, která je nejstarší funkční v zemi. Samotná budova tu stojí již od roku 1833 a patří k nejstarším měšťanským divadlům vůbec. Jméno nese po slavném českém dramatiku a herci J. K. Tylovi, který zde hostoval v letech 1852 a 1856. Na třeboňských prknech vystoupily i takové osobnosti českého a světového umění jako Otylie Sklenářová-Malá, Jindřich Mošna, Otakar Ševčík, František Ondříček, Jan Kubelík, Antonín Dvořák a Ema Destinnová.
Divadlo je celoročně přístupné v rámci kulturní nabídky nebo prostřednictvím pravidelných komentovaných prohlídek.
Komentované prohlídky historických i moderních prostor divadla, technického zázemí, jeviště a zákulisí pořádá Turistické informační centrum města Třeboně. Návštěvníci se dozvědí mnohé o historii i současnosti divadelnictví v Třeboni, nahlédnou do běžně nepřístupných prostor a mohou si prohlédnout i nejstarší funkční oponu v zemi.
Informace o konkrétních a aktuálních termínech prohlídek, prodeji a rezervaci vstupenek v TIC Třeboň. Pro předem objednané skupiny a zájezdy možnost mimořádných prohlídek.
Délka prohlídky: cca 60 minut
Vstupné (platné od 28.1.2025):
plné | 120 Kč |
snížené | 90 Kč |
rodinné | 350 Kč |
skupinové - školy | 50 Kč |
Příplatek za komentované prohlídky mimo běžný termín: 20 Kč (za každou osobu).
Třeboňský zámek patří k největším zámeckým komplexům v Čechách. Známý je především jako poslední sídlo Rožmberků. ...
Třeboňský zámek patří k největším zámeckým komplexům v Čechách. Známý je především jako poslední sídlo Rožmberků. ...
Kdysi bylo v konírně ustájeno až 32 koní. Dnes je tento úžasný prostor využíván především pro pořádání koncertů. Konírnu ...