Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Trasu procházky najdete vyznačenou ZDE na serveru Mapy.cz.
START: Novohradská brána
Druhou procházku zahájíme u Novohradské brány. Byla zbudována Štěpánkem Netolickým a navazoval na ni most se sochou sv. Jana Nepomuckého. Přes bývalý vodní příkop s muflony vidíme komplex budov pivovaru Regent. Vydáme se po přechodu přes silnici. Napravo je informační tabule a pomník.
BOD 2: Šustův pomník
Na hrázi Světa stojí pomník nestora moderního chovu ryb Josefa Šusty podle návrhu V. Suchomela. Josef Šusta byl vrchním správcem schwarzenberského velkostatku. Zabýval se studiem rybníkářství a zasloužil se o oživení rybničního hospodaření. Byl vlastně praotcem značky Třeboňský kapr.
BOD 3: Rybník Svět
Rybník Svět okouzluje širokou paletou barev, ptactva, romantických zákoutí, ohromuje rozlohou a uklidňuje okolním prostředím jako stvořeným pro rekreaci, relaxaci a sport. Vodní plocha Světa má rozlohu 201,5 ha a dosahuje hloubky 3 m.
BOD 4: Cesta kolem Světa
Cesta kolem Světa za 60 minut nebo za 3 hodiny? Výletní loď nás proveze po hladině rybníka. Okolo něj vede 12 km dlouhá naučná stezka pro pěší a seznamuje s přírodními a kulturními zajímavostmi. Vydáme se od přístaviště dále po hrázi se starými duby. Je dvakrát lomená, dlouhá 1500 m a vysoká 7,5 m!
BOD 5: Nové sádky a rybářství Třeboň
Pod hrází se nacházejí Nové sádky, moderní provoz s centrálním slovováním a zpracovnou. Stávala zde roubená chalupa pana Perníka – „Perníková chaloupka”. V její replice je dnes prodejna ryb. Rybářství Třeboň, a. s. je největším producentem sladkovodních ryb v ČR i v Evropě. Hlavním objektem chovu je kapr obecný se staletou tradicí, známý pod značkou „Třeboňský kapr”. Na konci východní hráze je bezpečnostní přeliv pro odvedení velkých vod mimo město. Mineme kamenná boží muka s obrázkem sv. Vojtěcha i dřevěný kiosek s bistrem a vstoupíme do parku u Schwarzenberské hrobky.
BOD 6: Park a Schwarzenberská hrobka
Uprostřed krajinářského parku se nachází místo posledního odpočinku rodu Schwarzenbergů. O výstavbu novogotické dvoupodlažní hrobky ve tvaru pravidelného osmiúhelníku se zasadili kněžna Eleonora, Jan Adolf II. a stavitel Damasius Deworetzky. V kapli Božského Vykupitele se nachází oltář z bílého pískovce a istrijského mramoru. V kryptě je uloženo 26 rakví s ostatky členů rodu.
BOD 7: Kostel sv. Jiljí
Parkem pokračujeme k původně gotickému kostelíku sv. Jiljí. Příslušníci schwarzenberské rodiny se zde pohřbívali do r. 1876. Z vnitřní výzdoby je nejvzácnější freska Viléma z Rožmberka se dvěma manželkami. Na venkovních stěnách jsou dosud patrná sgrafita.
BOD 8: Jiří Hanzelka
Slavný český cestovatel a spisovatel objel celý svět. S Miroslavem Zikmundem podnikli ve vozech Tatra cesty do Afriky, Jižní Ameriky, Asie a Oceánie. Poslední odpočinek našel tady, na hřbitůvku u kostela sv. Jiljí. U nohou mu navěky leží celý Svět.
9. Pláž Ostende
Ještě jedno světové místo nám může Svět nabídnout – Ostende. Do belgického lázeňského města je to sice přes tisíc km, ale na třeboňskou pláž stejného jména coby kamenem dohodil. Stylová dřevěná hospůdka ze třicátých let, hřiště, šlapadla, paddleboardy, příjemná atmosféra i úchvatný západ slunce jsou tu pro Vás… Nyní se můžeme po stejné trase vrátit do Třeboně. Pokud ale máte dost času a sil, můžeme obejít celý rybník a dokončit dvanáctikilometrový okruh po naučné stezce Cesta kolem Světa.