Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přes hory a doly - trasa A

Délka trasy: 53,40 kmUrčeno pro: Cyklistiku

Trasa ke stažení mapy.cz

Trasa ke stažení mapy.cz
Stáhnout jako: GPX
Kudy pojedete

Třeboň – Dunajovická hora – Lišov – Kantorova hora – Libníč – Rudolfov – Zvíkov – Spolí – Branské doubí – Třeboň

Podrobný popis trasy

Z Masarykova náměstí v Třeboni vyjedete Jindřichohradeckou bránou, hned za ní se dáte doleva na cyklotrasu č. 122 podél Zlaté stoky a kolem Bertiných lázní. Vyznačená cyklostezka vás vyvede z Třeboně do obce Břilice, po ní pokračujete do Dunajovic. Z Dunajovic jedete po cyklotrase 1105 a za obcí odbočíte ze silnice vlevo na žlutou a zelenou turistickou značku, po které dojedete na rozcestí pod Dunajovickou horou, která má nejvyšší bod 504 metrů nad mořem. Po zelené turistické značce dojedete ke kapli sv. Kříže a ke studánce. Zpět na cyklotrasu 1105 jedete od rozcestníku turistických cest rovně po neznačené lesní cestě. Pokračujete přes Horní Miletín do Sosní. Zde se odpojíte z cyklotrasy a jedete po silnici rovně dál do Lišova. V Lišově jedete s velkou opatrností vpravo cca 200 po hlavní silnici (nebo můžete kolo vést po chodníku) a odbočíte do Čechovy ulice (odtud už je bezpečné opět na kole jet), na které je od křižovatky s Hůreckou ulicí vyznačena cyklotrasa č. 1243. (Doporučujeme návštěvu Schwarzenberského špitálu u hlavní silnice: na křižovatce s Jirsíkovou ulicí odbočíte vlevo a přijedete na hlavní silnici, kde na protější straně stojí Schwarzenberský špitál.) Po ní jedete přes vrch Větrník (562 metrů), Kantorovu horu (537 metrů) a Jelmo do obce Libníč. Z Libníče jedete po cyklotrase 1107 přes Adamov do Rudolfova. U kostela sv. Víta následujete žlutou turistickou značku k Hornickému muzeu v Perkmistrovském domě a pokračujete po ní a po naučné stezce Cesta kolem hornického města k rybníku Mrhal. Dále jedete po cyklotrase č. 1096 přes Hlincovu Horu a Zvíkov do Vlkovic. Zde ze silnice odbočíte vpravo na cyklotrasu č. 1105, po ní jedete kolem Vlkovického rybníka přes Slavošovice do Libína, kde se opět setkáte s cyklotrasou č. 1096. Po ní pokračujete přes Spolí do Domanína, na křižovatce na návsi se dáte vpravo po silnici na Kojákovice (cyklotrasa č. 1034). Hned za obcí ze silnice odbočíte vlevo na asfaltovou cestu, po ní jedete směrem na Brannou. Za rybníkem Tobolky odbočíte vlevo a po nové asfaltové cestě jedete okolo přírodní památky Branské doubí do Obory. Zde se napojíte na cyklotrasu č. 122, po níž dojedete po hrázích Opatovického rybníka a rybníka Svět do centra Třeboně.

Zajímavosti na trase

Dunajovická hora (504 m)

Na severní straně kopce bylo odkryto pohřebiště z doby bronzové. Později se hora stala zásobárnou stavebního kamene pro celé okolí a dodnes se pod vrcholkem nachází zatopené malé lomy. Hora je zároveň poutním místem. Na křižovatce cest pod vrcholem stojí barokní kaple sv. Kříže zvaná místními U Krista Pána, kolem které vede křížová cesta. Ke stavbě kaple se váže několik pověstí. Podle jedné kapli postavil slepec, který se omyl léčivou vodou vyvěrající ze studánky pod kaplí a kterému se navrátil zrak. Doloženým faktem je, že kaple stála na Dunajovické hoře od 19. století. V roce 1885 byla opravena na náklady ženského kláštera v Třeboni a lidé z okolních vesnic při té příležitosti zaplatili vybudování křížové cesty (14 zděných kapliček).

Lišov – Schwarzenberský špitál

Schwarzenberský knížecí špitál byl založen 2. září 1676 Janem Adolfem ze Schwarzenbergu. Špitál byl zbudován pro vysloužilé zaměstnance knížecího rodu, kteří zde dožívali. Chovanci špitálu nosívali oděv v rodových schwarzenberských barvách, tj. bílé a modré. Dostávali pravidelnou rentu. Svému účelu sloužil knížecí špitál až do 30. let 20. století. Ve 30. letech dvacátého století předal Jan ze Schwarzenbergu špitál městu, dodnes je celý areál majetkem města Lišov. Trojkřídlá budova s knížecím erbem je jediným dosud zachovaným špitálem v Jihočeském kraji, který dokumentuje barokní sociální poddanské poměry. V budově je Muzeum F. M. Čapka s výstavou tradičních řemesel, Galerie J. R. Schustera, knihovna a infocentrum.

Větrník (Lišovský práh, 568 m)

Na Větrníku je postaven 7,5 metrů vysoký železobetonový jehlanovitý pilíř z roku 1933, který označuje trigonometrický bod Větrník, zřízený roku 1865. Podobně jako nedaleký základní nivelační bod Locus perennis (Věčné místo) býval pilíř na Větrníku nesprávně považován za střed Evropy. Místo s dalekým výhledem. 

Kantorova hora (537 m)

Kantorova hora je součástí Rudolfovského rudního revíru. Samotný vrchol Kantorovy hory je zarostlý hájkem uprostřed polí. V celém prostoru hájku se nachází vytěžený materiál takřka úplně rozpadlý – jemně střípkovitý, jílovitý, grafitický mylonit.

 Libníč

Mezi lety 1571–1598 probíhala na 9 dolech libníčského důlního revíru intenzivní těžba stříbrné rudy. Díky pramenu léčivé sirnato-železité vody zde založil Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu (1615–1683) lázně. Po pol. 19. století lázně postupně upadaly, Libníč však zůstala oblíbeným letoviskem. Mezi nejzajímavější památky patří vedle budovy bývalých lázní stavitele Pavla Ignáce Bayera kostel Nejsvětější Trojice a několik vil českých průmyslníků z konce 19. století. Mezi nimi zvláště  vévodí vila Augusta Zátky s parkem a vila Gabriela. 

Rudolfov – hornické muzeum

První zmínky o těžbě stříbra u Budějovic v oblasti dnešního Rudolfova pochází již z roku 1385. Intenzívní báňská činnost však začala až v polovině 16. století a skončila českým stavovským povstáním a následnou třicetiletou válkou. Zdejší doly se ve své době řadily mezi nejvýznamnější kutiště v Čechách. Hlavní dominantou města je dodnes mohutný kostel sv. Víta stavěný v letech 1554–83 jako protestantský chrám. Hornické muzeum sídlí v nově zrekonstruovaném domě někdejšího královského báňského úřadu v tzv. Perkmistrovském domě, který byl vystavěn krátce po povýšení Rudolfova na svobodné horní město císařem Rudolfem II roku 1585.

Naučná stezka Cesta kolem hornického města

Seznamte se s historií těžby stříbra, prvních 10 stanovišť NS (začíná u kostela) objevíte při našem cyklovýletě.

Zvíkov

Zachovalá pozdně gotická tvrz z neomítnutého lomového kamene byla původně dvoupatrová. V nynější podobě byla vybudována na přelomu 15. a 16. století. Počátkem 18. stol. byla snížena o jedno patro a přeměněna na sýpku. Potomkům tehdejšího majitele Jakuba Tájka, který ji získal r. 1718, patří do současnosti. K tvrzi připojen statek ve stylu selského baroka z 19. stol. 

Spolí

Místní pozoruhodností je barokní kaplička z roku 1800, zajímavá svou netradiční architekturou. Jedná se o zvonici se šindelovou střechou, zvanou „Šikmá věž“. Vedle kapličky stojí kamenný kříž. 

Přírodní památka Branské doubí

Území s rozvolněným porostem parkového charakteru s převahou dubu letního. Přestárlé duby a stromy v různých stádiích rozkladu navíc lákají různé, zejména bezobratlé živočichy, místo je ale také významnou ornitologickou lokalitou. Hnízdí zde například lejsek bělokrký, žluna zelená či puštík obecný. Rozloha oblasti dosahuje 40,94 hektarů. V dobách, kdy třeboňské panství patřilo rodu Schwarzenberků, byla oblast Branského doubí vedená jako výtopa Opatovického rybníka.


Na trase naleznete

Náměstí obklopené měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty je přirozeným centrem města i celé městské ...

5m od centra města

Pouť k dalekým obzorům.

5,8km od centra města

Po vypálení místní fary začal od r. 1661 docházet do kostela farář Stanislav Gajecius, který také přinesl obraz Matky Boží, ...

12,0km od centra města

Schwarzenberský knížecí špitál byl založen 2. září 1676 Janem Adolfem ze Schwarzenbergu.

11,9km od centra města

Na Větrníku je postaven 7,5 metrů vysoký železobetonový jehlanovitý pilíř z roku 1933, který označuje trigonometrický bod ...

13,8km od centra města

Kantorova hora je součástí Rudolfovského rudního revíru. Samotný vrchol Kantorovy hory je zarostlý hájkem uprostřed polí. V ...

15,5km od centra města

Mezi lety 1571–1598 probíhala na 9 dolech libníčského důlního revíru intenzivní těžba stříbrné rudy.

16,7km od centra města

V okolí dnešního Rudolfova se nacházely již ve 14. století významné stříbrné doly. Svoje jméno (Kayser Rudolphstadt) ale město ...

16,8km od centra města

Zachovalá pozdně gotická tvrz z neomítnutého lomového kamene byla původně dvoupatrová.

11,5km od centra města

Místní pozoruhodností je barokní kaplička z roku 1800, zajímavá svou netradiční architekturou. Jedná se o zvonici se šindelovou ...

5,3km od centra města

Území s rozvolněným porostem parkového charakteru s převahou dubu letního.

3,2km od centra města