Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Barokní ozvěny - koncert duchovní hudby

Soubor Capella Infernata se zabývá historicky poučenou interpretací barokní hudby, za použití replik dobových nástrojů. Členové souboru hrají na cinky, barokní trombony, dulcian, cembalo a mnohé další mnohdy dnes už zapomenuté nástroje.

Třeboň - Capella Infernata
Datum konání akce:27.10.2015
Čas konání:19:00 - 21:00
Cena:Vstup dobrovolný
Místo:Kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny
Organizátor:Capella Infernata
Více informací:další info

Po koncertě bude možnost seznámit se s dobovými nástroji.

Capella Infernata je nově vzniklý soubor, který se zabývá historicky poučenou interpretací hudby 1. poloviny 17. století. Je to doba doznívání vrcholné renesanční polyfonie a nástupu raného baroka. Epicentrem hudebního dění byla bezpochyby severní Itálie, ale krom italských mistrů má soubor ve svém repertoáru skladby z celé Evropy.

Jádro ansáblu tvoří šest členů:

  • Kristýna Fílová: soprán

  • Tomáš Lajtkep: tenor a barokní trombon

  • Barbora Plachá: zobcové flétny

  • Miroslav Kůzl: cink a zobcové flétny

  • Jakub Michl: viola da gamba

  • Richard Závada: teorba a barokní kytara

Za necelý rok své existence již Capella Infernata participovala na projektu Baroní explorace v polské Szczawnici a slovenském Červeném Kláštoru. Dále se podílela na zahajovací koncertu festivalu Muzica figurata v Pelhřimově a vystoupila na festivalu Dačické barokní dny. Letošní rok pořádá soubor sérii koncertů po jižních Čechách. Tento projekt nese název Barokní ozvěny.

Barokní ozvěny

Eco (italsky ozvěna) je všem dobře známý akustický jev. Nicméně skladatelé 17. století jí dokonce nadepisovaly do názvů svých skladeb. V tomto případě se jednalo o oblíbenou kompoziční techniku, kdy sólista zpíval, nebo hrál virtuosní part a druhý zpěvák, nebo instrumentalista mu na určitých částech skladby odpovídal z jiného místa v kostele. Tyto doslovné imitace pak násobí samotnou akustickou ozvěnu v prostou.

Za použití historických nástrojů jako jsou např. cink, barokní trombon, viola da gamba, teorba, flétny a profesionálních pěveckých hlasů soubor vytvořil hodinový koncertní program složený z hudby italských skladatelů z přelomu 16. a 17. století (G. P. Cima, G. B. Riccio, C. Monteverdi a další…). Dále jsou v něm zahrnuty oblíbené skladby na ostinátním basu, jež jsou vlastně barokními improvizačními hříčkami.

 


Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Aktuálně

Vycházka do přírodního parku Homolka-Vojířov

5. května v 9:00
Dům přírody Třeboňska zve na vycházku do oblasti přírodního parku Homolka-Vojířov s místním znalcem Vladimírem Bednářem. Sraz účastníků je v 9 hodin před hotelem Peršlák u Nového Vojířova, odkud se vydají po lesních cestách do přírodní rezervace Fabián. Trasa vycházky měří cca 13 km a účast je zdarma. Bližší informace podá V. Bednář na tel. 721 042 567.

Štěpán Kojan (KEKS) a Bárka - Benefiční koncert pro Vydru

24. dubna v 19.00
Přijďte na benefiční koncert do divadla J. K. Tyla a podpořte Ekocentrum Vydra, které provozuje Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Třeboni. Příjemný hudební zážitek a podpora dobré věci, to je přece skvělá kombinace. Součástí akce bude také prodejní výstava fotografií přírody třeboňského fotografa Kryštofa Bartušky.

Výstava Oči dokořán 2024

5. dubna - 2. května
Téměř dvě stovky výtvarných prací poslali do krajského kola soutěžní přehlídky Oči dokořán žáci osmnácti základních uměleckých škol z celého Jihočeského kraje. Odborná porota vybírala mezi jednotlivými plošnými prostorovými pracemi, výtvarnými řadami a projekty, fotografickými cykly i multimediálními soubory. Nejlepší díla budou od 5.4. do 2.5. 2024 vystavena v Domě Štěpánka Netolického.

... přejít do archivu aktualit