Dům přírody Třeboňska


Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry? Písečné duny? Nebo třeba Dračici? Která ryba má psí zuby? Co to znamená, když baštýř strojí rybník? Odkdy jsou v Třeboni lázně?

 

Dům přírody Třeboňska

 

Návštěvnické centrum chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervace Třeboňsko

Informace o přírodě, naučných stezkách a turistických zajímavostech v krajině Třeboňska.

 

Stálá expozice „Krajina a lidé“

Nahlédnutí do historie a přírody Třeboňska, zábavné a poučné aktivity pro malé i velké, suvenýry, mapky, pohledy atd.

 

Duby u Opatovického rybníka (M. Pech)

V jižních Čechách, obestřena mlžným oparem mokrých luk, leží krajina rybníků a v jejím srdci starobylá Třeboň, snoubící dávnou historii se současným světem. Historie a moderní technologie se prolínají také v Domě přírody Třeboňska s trvalou expozicí „Krajina a lidé“.

 

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry? Písečné duny? Nebo třeba Dračici? Která ryba má psí zuby? Co to znamená, když baštýř strojí rybník? Odkdy jsou v Třeboni lázně?

 

Na podobné otázky vám odpoví a spoustu dalších informací nabízí Dům přírody, který se nachází v prostorách Státního zámku Třeboň. Na jeho vchod vás upozorní jezírko s vodopádem, který je tvořen 200 let starými výpustními troubami z proslulého rybníka Rožmberk.

 

V Domě přírody získáte informace o naučných stezkách, přírodních a turistických zajímavostech Třeboňska, můžete požádat o pomoc s naplánováním tras vycházek či vyjížděk na kole nebo si vyzvednout letáčky a mapky k naučným stezkám v CHKO.

 

Pokud chcete nahlédnout hlouběji do historie a přírody zdejšího kraje a vyzkoušet zábavně-naučné aktivity pro malé i velké, můžete si prohlédnout stálou expozici "Krajina a lidé". Expozici tvoří šest tématicky zaměřených místností, vybavených tzv. videokiosky – panely s obrazovkami, které nabízejí krátké poutavé filmy.

 

Historie třeboňské krajiny

V první místnosti se můžete setkat se slavnými třeboňskými rybníkáři a dozvědět se, jakým způsobem měnila jejich práce zdejší krajinu. Věkovitým svědkem přeměny Třeboňska byl i starý dub, jehož torzo stojí v zadní části místnosti. Když do něj nahlédnete a vstoupíte, možná vám pošeptá něco ze svých pamětí. U vitríny s vybranými druhy ryb našich vod si děti mohou zahrát na rybáře a chytit si rybku na magnetickou udičku, zároveň se také naučí, jak se která ryba jmenuje.

Další místnost je věnována historii hospodaření rodu Schwarzenberků na třeboňském panství. Uvidíte zde originální zámeckou chladírnu neboli lednici, která pochází z počátku 20. století, kdy v těchto prostorách bývala jedna ze zámeckých kuchyní. A můžete si vyzkoušet svůj čich při poznávání koření

 Třeboňsko

Lázeňství v Třeboni

Menší místnost, věnovaná příběhu třeboňských lázní, kde se dozvíte informace o zakladatelích, historii i současnosti lázní Berta a Aurora.


Příroda Třeboňska

Zde si za zvuků přírody lesa a rybníka prohlédnete typické biotopy zdejší krajiny - les, rašeliniště a mokřad, spolu s jejich obyvateli - běžnými i chráněnými druhy živočichů. Můžete nahlédnout do vydří nory, kde starostlivá máma pečuje o svá mláďata.

Zábava i poučení

 

Poslední místností expozice je videosál, kde vám nabízíme promítnutí dvou filmů. První z nich, Rok v krajině mokřadů, představuje přírodu Třeboňska v průběhu jednoho roku. Při druhém strávíte den s rybáři a uvidíte výlov rybníka.

Každá z místností expozice má vlastní videokiosek, kde je několik krátkých filmů (2-3 minutových) zaměřených na témata jednotlivých místností.

 

Otevírací doba:

 

duben

Otevřeno denně mimo pondělí 09.00 - 17.00 hodin.

květen - září

Otevřeno denně 09.00 - 17.00 hodin.

říjen

Otevřeno denně mimo pondělí 09.00 - 17.00 hodin.

listopad – březen

Otevřeno pouze ve středu 09.00 – 16.00 hodin.

 

Pro skupiny je možno po domluvě otevřít i mimo návštěvní hodiny.

 

Vstupné:

 

Dospělí 50,- Kč

 

Děti 6-12 let, studenti, senioři nad 60 let, ZTP 25,- Kč

 

Rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti) 100,- Kč

 

Skupinové vstupné (více než 20 osob) 20,- Kč

 

Kontakt:

 

Zámek 110, 379 01 Třeboň

www.itrebon.cz

dum.prirody@mesto-trebon.cz

 

+420 384 724 912 (volejte od dubna do září)

+420 384 721 169 (volejte od října do března)

 

 


Fotogalerie: Dům přírody TřeboňskaDům přírody

Dům přírody Třeboňska


Kulturní kalendář
... přejít na plán akcí
Počasí v Třeboni:
Předpověď počasí

Otevírací doba

Turistické informační centrum
Masarykovo náměstí 103
379 01 Třeboň

Po/Mon/Mo   9.00-12.00     12.45-17.00
Út/Tue/Di   9.00-12.00     12.45-17.00
St/Wed/Mi   9.00-12.00     12.45-17.00
Čt/Thu/Do   9.00-12.00     12.45-17.00
Pá/Fri/Fr   9.00-12.00     12.45-17.00

Fotokiosek


Facebook

Mobilní aplikace

Turistická mobilní aplikace

qr code

Tento projekt vznikl za finančního přispění

Jihočeského kraje v rámci grantového programu

Produkty a služby v cestovním ruchu.