Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Tato stránka není veřejná !

Lomnice nad Lužnicí

Lomnice nad Lužnicí leží v malebné rybniční krajině a vznikla pod stejnojmenným hradem, který zde stával až do 15. století. Leží 13 km severně od Třeboně a řeka Lužnice teče 3 km východně od samotného města.


První zmínku o Lomnici najdeme v roce 1265, kdy zde nechal Oldřich z Lomnice založit hrad. Od roku 1381 vlastnil hrad Václav IV. a z malé vesničky vzniklo městečko obehnané hradbami a vodním příkopem. Po husitských válkách se stal majitelem Lomnice Oldřich z Rožmberka, který nechal hrad rozbořit. Rožmberkové začali se stavbou rybničních soustav a Lomnice se stala jedním z center rybničního hospodářství. 

Od Klece k severu až k Vlkovu leží uprostřed lesů řada menších rybníků, které téměř splývají v jednu vodní plochu, přerušovanou jen úzkými hrázemi s alejemi dubů. Zajímavá a krásná jsou i jejich jména: Vlkovský, Krajina, Nový, Překvapil, Rod, Naděje, Víra, Láska, Měkký, Strakatý, Skutek, Dobrá vůle a Blaník. Podle jednoho z rybníků se této soustavě říká Nadějská.

V Lomnici nad Lužnicí se nachází několik architektonických skvostů. Prvním z nich je kostel sv. Jana Křtitele, jenž byl zbudován ve 14. století a později přestavěn v barokním stylu. Věž tohoto kostela je vyobrazena na znaku města.

Dalším je kostel sv. Václava který stojí na Václavském náměstí. Tato bývalá hradní kaple je pozůstatkem lomnického hradu a podle pověsti z ní vede podzemní chodba, směřující ke 4 kilometry vzdáleným pozůstatkům hrádku Flughaus. Návrší, kde stával Flughaus, leží na břehu stejnojmeného rybníka a dnes už zde můžeme vidět jen pozůstatky hradního příkopu a malý kousek zdi. 

Poslední z výnamných budov je renesanční Stará radnice, kterou při průjezdu městem nepřehlédnete. 

Na okraji města, v Zámecké ulici, začíná naučná stezka kolem Velkého lomnického rybníka.

 


Tato stránka není veřejná !