Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Výstava Lidé na cestě

Srdečně vás zveme na výstavu Lidé na cestě, která bude v průběhu února a na začátku března k vidění v Domě Štěpánka Netolického a představí fotografie z cesty uprchlíků po srbsko-chorvatském pohraničí. Vernisáž výstavy spojená s promítáním a besedou se uskuteční v pátek 9. 2. v 17:00.

Datum konání akce:9.2.2018 - 6.3.2018
Čas konání:10:00 - 16:00
Místo:Dům Štěpánka Netolického

Snímky vznikly během putování Jana Skalíka do Maďarska a Srbska v létě a na podzim roku 2015. Do míst, kudy tehdy procházely tisíce uprchlíků a migrantů, jel kvůli zvědavosti a zájmu přiblížit situaci druhým lidem přes hledáček fotoaparátu. Brzy se však ukázalo, že se dá jen těžko stát opodál se založenýma rukama nebo jen fotit. Podobně jako stovky jiných lidí se i on záhy stal dobrovolníkem, který na místě fotí jen v momentech, kdy není co na práci. Česká dobrovolnická skupina se následně ustavila v takzvaný Czech Team, později spojený se spolkem Pomáháme lidem na útěku. Čeští dobrovolníci tak pomáhali na srbsko-chorvatské hranici až do konce roku 2017.   

V zemích, kde není soužití s uprchlíky tabu, nevládne ten druh nedůvěry k jinakosti, jaký zažíváme u nás. Statistiky ukazují, že ve srovnání evropských zemí patříme k těm s nejmenším podílem migrantů a zároveň jsme k nim téměř bezkonkurenčně nejvíce odtažití. České dobrovolnice a dobrovolníky jste přesto mohli a můžete zahlédnout na mnoha místech, nejen tam, kde fotil Jan Skalík – v Budapešti, Vámosszabadi, Röszke, Jamena, Preševu, Bapska a Adaševci. Zprávu o veselém i neveselém putování uprchlíků během podzimu 2015 začalo v Česku šířit na patnáct set lidí, kteří prožili, jak nuzně vypadá přivítání válečných utečenců do Evropy a získali zkušenost s tím, jak jim lze pomoci. Nyní je již takových lidí přes tři tisíce. Zkušenost si z těchto měsíců odnesl i Jan Skalík, a to jednu z nejsilnějších vůbec. Snímky, které budou prezentovány na výstavě, se pokouší o tuto zkušenost podělit.

Více informací: www.dumstepankanetolickeho.cz


Kalendář akcí
<< srpen 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Aktuálně

Nezapomenutelný srpen 1968

Ani Třeboni se nevyhnuly události konce srpna 1968. Připomeňte si je spolu s námi třeba u kašny na Masarykově náměstí.

Cykloexkurze podél Zlaté stoky s Ing. Zdeňkem Eisertem

Poznejte spolu s námi Zlatou stoku a její okolí přímo v terénu! Na pátek 24. srpna jsme pro vás připravili cykloexkurzi, která vás seznámí nejen s historií a funkcí Zlaté stoky, ale také s pozoruhodnými místy na jejím toku a jejím významem pro Třeboňsko. Více informací na www.dumstepankanetolickeho.cz.

... přejít na aktuality