Ve znamení tří deklarací...

Výstavní projekt "Ve znamení tří deklarací... Šlechta v letech nacistického ohrožení československého státu", jehož autory jsou historici z Ústavu pro studium totalitních režimů Dita Jelínková a Zdeněk Hazdra, přibližuje postoje a postavení šlechty v Československu v kontextu mnichovských událostí roku 1938 a následně okupace českých zemí nacistickým Německem.

Datum konání akce:30.3.2018 - 27.4.2018
Čas konání:09:00 - 16:00
Místo:Zámecká galerie
Více informací:https://www.zamek-trebon.cz/cs/akce/32597-ve-znameni-tri-deklaraci-slechta-v-letech-nacistickeho-ohrozeni-ceskoslovenskeho-statu

Hlavní pozornost je věnována představitelům šlechtických rodů, kteří stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému státu a národu. Stranou pozornosti nezůstávají ani otázky související s kolaborací šlechty na jedné straně a jejím zapojením do protinacistického odboje a s tím souvisejícími postihy na straně druhé. Součástí výstavy je i audiovizuální část tvořená přibližně půlhodinovým videodokumentem, který vznikl ve spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů a občanského sdružení Post Bellum. Návštěvníkům se tak dostane možnost zaposlouchat se do vyprávění potomků protagonistů deklarací z konce třicátých let (Theobalda Czernina, Jaroslava Lobkowicze, Františka Kinského a Karla Schwarzenberga) a seznámit se s osudy jejich rodin během bouřlivého dvacátého století.


 

Správa Státního zámku Třeboň a hrobky Schwarzenbergů Domanín 
ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů
Vás zve na výstavu.

 

 

* * *

Výstava se koná
od 30. března do 27. dubna 2018 

Místo konání:
Státní zámek Třeboň - zámecká galerie

Otevřeno denně mimo pondělí
(Velikonoční pondělí - otevřeno, úterý poté - zavřeno)
od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 16.00 hodin Slavnostní vernisáž se uskuteční
ve čtvrtek 29. března 2018 od 16 hodin.br>
Následovat bude přednáška autora výstavy ve Schwarzenberském sále.