Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Milan Cais: Několik problémů najednou

Přijměte pozvání na výstavu Milana Caise do zámecké galerie. Otevřena je o víkendech 12. - 13. 5. a 19. - 20. 5. v čase 10 - 12, 12 - 13 hodin, případně po telefonické domluvě.

Datum konání akce:1.5.2018 - 20.5.2018
Čas konání:10:00 - 17:00
Místo:Zámecká galerie

Kurátoři: Jan Mladovský, Jan Stolín
Pořadatel: JSMETADY z.s.
Vernisáž: úterý, 1. 5. 2018, 16.00
01. 05. - 06. 05. | 12. 05. - 13. 05. | 19. 05. - 20. 05. | 10 : 00 - 12 : 00 | 13 : 00 - 17 : 00


Centrum současného umění Mistra Třeboňského CSUMT
+420 604 904 063
Vchod do zámku z Masarykova nám.
Výstava se koná ve spolupráci s filmovým festivalem Anifilm a Národním památkovým ústavem.


Milan Cais (*1974)

Hudebník a vizuální umělec absolvoval AVU v roce 1999, studoval v ateliérech Socha II. u prof. Huga Demartiniho a Jindřicha Zeithammela a v ateliéru Vizuální komunikace pod vedením Jiřího Davida. Šíři svého talentu uplatňuje jak ve vizuálním umění, tak v hudbě, scénografii, performance a ilustraci. Účastnil se řady společných výstav u nás i ve světě a jeho práce je zastoupena v několika soukromých i státních sbírkách. V roce 1988 spoluzaložil skupinu Tata Bojs, v níž dodnes působí jako skladatel, zpěvák, bubeník, textař, výtvarník a producent. Vytvořil mimo jiné hudbu i k několika divadelním představením a celovečernímu filmu. Společně s výtvarníky a hudebníky Petrem Niklem, Ondřejem Smeykalem a Jiřím Hradilem působí od roku 2005 ve „svátečně“ vystupující hudebně-performanční skupině Sváteční Pop. Žije a pracuje v Praze.

Z hlediska časového odstupu je tvorba Milana Caise vymezena především dvěma dnes už kultovními projekty. Jedním z nich je autobiografický jukebox opatřený jeho portrétem nazvaný p3D-01, kterým diplomoval v ateliéru vizuální komunikace Jiřího Davida na pražské AVU. Druhým instalace Noční hlídač - z tváře vypreparovaný pár velkých živých očí, ztělesnění neúnavného pozorovatele, jenž z nadhledu střechy pražského Goethe institutu tiše vnímal vše, co se dělo v ulicích pod ním. Je typické, že obě práce vznikly v těsném sledu za sebou na přelomu tisíciletí jako jakési symbolické dveře z jedné epochy do druhé. Zároveň s sebou nesly i hlavní polohy Caisova bipolárního vnímání světa, z něhož dodnes vyrůstá jeho tvorba – introspekci a monitoring.

Všechny zásadní výstavy Milana Caise se nesly v duchu tematizace vlastní životní zkušenosti. Jiné to není ani teď. To, co se ale mění je základní vyznění jeho prací. Z ryzího subjektivismu postaveného na konkrétních událostech, jakým bylo například narození prvního dítěte, se posunul do obecnější roviny. Dynamika a hravost, spojené s mládím, se u něj přetavily do uvážlivější, hlubší a možná i citovější polohy středního věku. Dál je pro jeho způsob vyjadřování charakteristické zacházení s každodenní věcností, přičemž jednotlivé předměty často používá ve smyslu stavebního materiálu, aby z nich vytvořil působivé instalace se symbolickým přesahem. Skladebnost jeho modernou poučených objektů, doplňuje i významové nakládání s měřítkem, strukturou, světlem a barvami. Jakkoli si jeho tvorba zachovává přirozenou lehkost, pointa bývá lehkonohá jen zřídka. Větší příklon k subtilnosti naopak dokládá nejen tematika, ale i technické zpracování, ať jsou to drásavé rytky, nápisy z hřebů nebo akvarel, který dostal v jeho aktuální prezentaci nezvykle velký prostor.

Milan Cais komunikuje pomocí obecně známých a proto i dobře čitelných a sdělných symbolů. To, že používá nekomplikované příměry, ale rozhodně neznamená, že také jeho sdělení jsou prostá, i když se týkají zdánlivě jednoduchých věcí jako jsou oddanost, láska nebo odpuštění. Tak jako vždy mluví především o sobě, ale vzhledem k tomu, že je - jak se zdá - ještě lepším pozorovatelem než jindy, dotýkají se jeho vizuální poznámky o světě a současném přebývání v něm skoro všech.

Radek Wohlmuth

 


Kalendář akcí
<< září 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Aktuálně

Fantoma hrajeme už jen 28. září a 19. října

Pokud chcete zažít netradiční kostýmovanou prohlídku historického divadla J. K. Tyla s romantickým preludováním, máte letos už jen dvě poslední příležitosti 28. září a 19. října v časech 17:00, 19:00 a 21:00. Rezervujte si svá místa včas. Kapacita je velmi omezena.

Zahrádkáří vystavují

Při letošních Svatováclavských slavnostech si budete moci na Masarykově náměstí koupit jablka ze Lhenicka, ale třeboňští zahrádkáři se budou také chlubit letošní úrodou. Co jim na zahrádkách vyrostlo, to uvidíte 29. září a 1. října v Domě zahrádkářů v Husově ulici proti kostelu v čase 10 až 17 hodin.

Věž staré radnice uzavřena

Věž staré radnice je z důvodu opravy schodiště od 24. září nepřístupná. Pro návštěvníky se opět otevře 16. října.

Sv.Václav dorazí do Třeboně

Svatováclavské slavnosti v sobotu 29. září zahájí příjezd Svatého Václava na Masarykovo náměstí. Zahraje tu písničkář Jaroslav Hutka, Musikkapelle Hinterschmiding z Bavorska, studenti ZUŠ Třeboň, originální flašinet z cirkusu Humberto, vystoupí mažoretky, zazpívá sbor Musica Viva. Připraveny jsou ochutnávky piva, vína a oceněných regionálních potravin, výstava ovoce.

... přejít na aktuality