Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Litevský den

Datum konání akce:18.1.2018
Čas konání:10:00 - 20:00
Místo:

Litevský den v Třeboni

Na základě spolupráce města Třeboně s Litevským velvyslanectvím v Praze a zároveň partnerství s litevskou Utenou (od roku 1994) se v Třeboni ve čtvrtek 18. ledna uskuteční litevský den. Hlavním bodem programu bude promítání filmu Ekskursanté „VÝLETNICE“. V dopoledních hodinách ho uvidí žáci základních škol a gymnázia. Film Ekskursanté byl natočen v roce 2013 podle skutečného příběhu. Když byla Evropa po druhé světové válce rozdělena do dvou částí, Litva se ocitla na východní straně železné opony. V padesátých letech pak byly stovky tisíc Litevců deportovány do gulagů v Sovětském svazu. Příběh pojednává o jedenáctileté osiřelé dívce Mariji, která unikne z deportačního vlaku a vydává se na 6000 kilometrů dlouhou cestu zpět domů do své vlasti.

Od 18:00 hodin se bude film „VÝLETNICE“ promítat pro širokou veřejnost. Po jeho skončení budou mít diváci možnost diskutovat s velvyslancem Litevské republiky panem Edvilasem Raudonikisem. Mimo jiné mluví perfektně česky. Bude připravena také ochutnávka litevského vína a občerstvení. Všechna filmová promítání jsou zdarma.

Ve foyer Divadla J. K. Tyla bude k vidění výstava mapující více než dvacetiletou spolupráci třeboňské základní školy Na Sadech s litevskou školou Utenos Krašuonos progimnazija.

U příležitosti litevského dne v Třeboni budou obě lázeňské restaurace svým hostům nabízet litevské menu. V Restauraci Adéla v Bertiných lázních bude možné 18. ledna od 11:00 do 14:00 hodin ochutnat následující pokrmy: plněná vejce / žampionová polévka / smažený kapr s karamelizovanou cibulkou a rajčaty, bramborová kaše / borůvkový knedlík se zakysanou smetanou. Hosté Restaurace Harmonie v lázeňském domě Aurora mohou ve dnech od 18. do 28. ledna ochutnat následující menu: šaltibarščiai (růžová studená polévka z červené řepy) / kepsnys (krkovička) přelitá cibulovo-houbovou omáčkou, podávaná se škvarkovým bramborákem a jako dezert blynai (palačinky přelité ovocným rozvarem, zdobené šlehačkou).

Litevský den je sponzorován Litevským velvyslanectvím v Praze, městem Třeboň a Slatinnými lázněmi Třeboň s.r.o.


Kalendář akcí
<< červenec 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Aktuálně

Webové stránky přestavujeme, děkujeme za pochopení.

Vážení návštěvníci našich webových stránek, prosíme vás o shovívavost. Pokud tu nenajdete správnou informaci, obraťte se, prosím, na kolegyně v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí. Stránka www.itrebon.cz je v přestavbě.

Co nevíte o rybnících na Třeboňsku?

Zajímavosti třeboňské rybniční soustavy, včetně možná neznámých informací o Zlaté stoce, která letos slaví půl tisíciletí, prozradí Ing. Jan Hůda, Ph.D. Přednáška předsedy představenstva Rybářství Třeboň Hld. a.s., ale hlavně "rybáře tělem i duší", začíná v Domě Štěpánka Netolického v pátek 20. července v 18 hodin a je součástí letošních Historických slavností Jakuba Krčína. Vstup zdarma

Jakub Smolík otevře slavnosti Jakuba Krčína

Písničky Jakuba Smolíka zaplaví 20. července nádvoří pivovaru Bohemia Regent. Páteční koncert zahájí v 18 hodin host František Kasl. Jakub Smolík s kapelou nastoupí na podium ve 20 hodin. Před 22. hodinou bude závěr koncertu a příchod Jakuba Krčína zpřístupněn i veřejnosti.

Historické slavnosti Jakuba Krčína

Promítání do vodní stěny 50 x 20 metrů, největší ve střední Evropě, bude mít premiéru při letošních Historických slavnostech Jakuba Krčína. Po loni úspěšném videomappingu uvidí audiovizuální show s ohňostrojem návštěvníci slavností na hladině třeboňského Světa večer v sobotu 21. července.

... přejít na aktuality