Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Bedřich Moldan - Jak se srovnávají globální environmentální výzvy se současnou vlnou populizmu?

Přednášku pořádá třeboňská pobočka České křesťanské akademie.

Datum konání akce:6.4.2017
Čas konání:17:00 - 18:30
Místo:Gymnázium Třeboň

Profesor University Karlovy Bedřich Moldan je naší veřejnosti znám především jako ekolog, publicista a politik. Nebál se nikdy propojovat vědeckou práci s významem jejích výsledků pro veřejný život. Například již v 70. letech minulého století vydal překlad „Meze růstu“, dokumentu Římského klubu, který kriticky hodnotil vliv ekonomického rozvoje na stav životního pro středí, což bylo totalitní politice nepohodlné. Náležel mezi přední kritiky nedostatečné péče o životní prostředí v tehdejším Československu. Sestavil se spolupracovníky velmi kritickou zprávu, z níž se naše veřejnost prostřednictvím zahraničního rozhlasu dovídala pravdu o špatném stavu životního prostředí a o jeho příčinách. Široké veřejnosti se Bedřich Moldan stal známým jako první ministr životního prostředí ČR. Pozoruhodné je, že na jmenování do této funkce se v r. 1989 podílela svým návrhem také ZO ČSOP v Třeboni. Významně se účastnil tvorby našich moderně pojatých zákonů na ochranu přírody a životního prostředí jako poslanec ČNR v letech 1990-92. O uznání významu této problematiky u odborné veřejnosti se zasloužil založením a vedením Centra pro otázky životního prostředí University Karlovy. Kromě vědeckých publikací vydal i větší počet knih vědecko-populárních. Jako zatím poslední vyšla v r. 2015 ve druhém vydání „Podmaněná planeta“. V letech 1991–1997 byl její autor předsedou Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) a nyní je předsedou jeho čestné rady. Za své zásluhy obdržel několik významných ocenění (zlatou medaili UK Praha, čestný doktorát University J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, od Nadace Charty 77 „Cenu Josefa Vavrouška“). Na mezinárodní úrovni byl činný přípravou a účastí na Světové konferenci o životním prostředí a rozvoji v Riu de Janeiro roku 1992. Je tedy určitě kvalifikován pro to, aby nás seznámil se situací, jakou může vzmáhající se politický populismus vytvořit pro ochranu a udržení příznivého prostředí pro život na naší planetě, v Evropě i v naší zemi.

Jan Květ


Kalendář akcí
<< červen 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Aktuálně

Webové stránky přestavujeme, děkujeme za pochopení.

Vážení návštěvníci našich webových stránek, prosíme vás o shovívavost. Pokud tu nenajdete správnou informaci, obraťte se, prosím, na kolegyně v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí. Stránka www.itrebon.cz je v přestavbě.

Vydejte se s námi na cykloexkurzi podél Zlaté stoky!

Poznejte spolu s námi Zlatou stoku a její okolí přímo v terénu. V pátek 29. 6. pořádáme cykloexkurzi, která vás seznámí nejen s historií a funkcí Zlaté stoky, ale také s pozoruhodnými místy na jejím toku.

Cykloorienťák a cyklohraní se uskuteční již tuto sobotu

V sobotu 30. června se koná již druhý Cykloorienťák a cyklohraní 2018. Centrem závodu je Pergola u sv. Víta a závodní program začíná v 9:00. Závod je vhodný pro všechny věkové kategorie.

Historické slavnosti Jakuba Krčína

Promítání do vodní stěny 50 x 20 metrů, největší ve střední Evropě, bude mít premiéru při letošních Historických slavnostech Jakuba Krčína. Po loni úspěšném videomappingu uvidí audiovizuální show s ohňostrojem návštěvníci slavností na hladině třeboňského Světa večer v sobotu 21. července.

... přejít na aktuality