Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Výstava obří pomlázky

Žila, karabáč, korbáč, prut, tatar, šlupačka, dynovačka, binovačka, mrskačka, kruťanka, plácačka, lískačka, prášilka, fofrovačka, lépačka, hodovačka, lípačka, zavdávačka, pamihoda, šibačka, vyprašovačka, vomlazovačka, pomlazovačka, řiťomlaska..to vše jsou názvy pomlázky. Druhou nejdelší v Česku můžete ještě do 25. dubna vidět v Domě Štěpánka Netolického.

Datum konání akce:18.4.2019 - 25.4.2019
Čas konání:10:00 - 17:00
Místo:Dům Štěpánka Netolického
Více informací:další info

Autorem pomlázky dlouhé 359 centimetrů, která byla svého času zapsána v České knize rekordů, je Robert Zauer z Teplic. Posléze ji ale překonalo pět borců ze Silůvek na jižní Moravě, když upletli pomlázku dlouhou 699 centimetrů. Tuhle rekordmanku v Domě Štěpánka Netolického neuvidíte, ale druhou nejdelší ano. Muzeum rekordů a kuriozit zapůjčilo od 18. do 25. dubna i fotografie dalších velikonočních rarit, které se váží k době nejkrásnějších svátků jara.

To vyhlásilo k letošním svátkům jara pokus o společný zápis do České knihy rekordů, spočívající v nalezení co největšího počtu místních pojmenování pro pomlázku. Se „svými“ názvy se přihlásily desítky příznivců. Ale těch pojmenování je zcela jistě mnohem víc. Některá známější, některá méně známá. Některá krajová, některá jen místní nebo dokonce jen spojená s nějakou rodinnou či rodovou tradicí.

Velikonoční pelhřimovská výzva trvá ještě týden (po konce dubna). Svůj příspěvek můžete poslat (a tím pádem se připojit ke skupině, jež vytvoří společný český rekord) na adresu muzeum@dobryden.cz, na facebook nebo jej vložit do formuláře na www.dobryden.cz/pomlazka.


Kalendář akcí
<< duben 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Aktuálně

Květinová výstava Amaryllis a hudba

6.-21. dubna 2024
16. ročník jarní květinové výstavy vás zavede do světa hudby. Od roku 1660, kdy do Třeboně přichází Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu, budeme postupovat staletími, nahlédneme i do života Bedřicha Smetany a putování časem zakončíme ve zlaté éře charlestonu. Krásná květinová aranžmá doplní hudební dekorace a textilní výrobky v art-quilt a patchwork designu.

Brány památek dokořán v Třeboni

20. dubna
Třeboň se zapojuje i do letošního ročníku celorepublikové akce k Mezinárodnímu dni památek. Bude zpřístupněna zámecká trasa C (konírna, psí kuchyně a kasematy), ve vodárenské věži Na Kopečku proběhnou komentované prohlídky galerie buddhistického umění a ve věži staré radnice na Masarykově náměstí uvidíte novou výstavu fotografií věnovanou třeboňským věžím.

Vycházka do přírodního parku Homolka-Vojířov

5. května v 9:00
Dům přírody Třeboňska zve na vycházku do oblasti přírodního parku Homolka-Vojířov s místním znalcem Vladimírem Bednářem. Sraz účastníků je v 9 hodin před hotelem Peršlák u Nového Vojířova, odkud se vydají po lesních cestách do přírodní rezervace Fabián. Trasa vycházky měří cca 13 km a účast je zdarma. Bližší informace podá V. Bednář na tel. 721 042 567.

Štěpán Kojan (KEKS) a Bárka - Benefiční koncert pro Vydru

24. dubna v 19.00
Přijďte na benefiční koncert do divadla J. K. Tyla a podpořte Ekocentrum Vydra, které provozuje Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Třeboni. Příjemný hudební zážitek a podpora dobré věci, to je přece skvělá kombinace. Součástí akce bude také prodejní výstava fotografií přírody třeboňského fotografa Kryštofa Bartušky.

... přejít do archivu aktualit