Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Osobnosti


Osobnosti, které hýbali dějinami Třeboně. 


Vítkovci - dělení růží

Znamení pětilisté plané růže nosil nejvýznamnější jihočeský rod Vítkovci. Podle dávné pověsti prapředek rodu Vítek "rod svůj chtěv dlouhověčně v svornosti zachovati, pateru růži mezi pět synů svých rozdělil" a každého podaroval částí ze svého obrovského jihočeského dominia.

... více na: Vítkovci - dělení růží

Petr I. z Rožmberka

Tento příslušník rodu Vítkovců byl významnou osobností své doby. Sňatkem s Violou Těšínskou, vdovou po Václavu III., vstoupil do příbuzenského svazku s královským rodem a dodal si tím lesk, který dával jinému českému velmoži, Jindřichu z Lipé, důvěrný vztah ke královně Alžbětě Rejčce.

... více na: Petr I. z Rožmberka

Petr Vok z Rožmberka

Petr Vok z Rožmberka žil v počátku svého života v ústraní, ve stínu svého slavnějšího a úspěšnějšího bratra Viléma. Nedosáhl ani žádné zvlášť významné funkce. Byl pouze "Jeho Milosti Císařské komorník" a pak zastával v letech 1571-1591 několikrát úřad hejtmana Bechyňského kraje.

... více na: Petr Vok z Rožmberka

Vilém z Rožmberka

Jihočeský velmož Vilém z Rožmberka byl přesvědčen o tom, že dějiny jeho rodu sahají až do římských dob a kořeny lze hledat až v rodu italských 0rsiniů.

... více na: Vilém z Rožmberka

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan

Papouška, štiku a kapra nosil ve svém znaku známý rožmberský regent Jakub z Jelčan a Sedlčan. Jeho život byl velmi bohatý a vpravdě renesanční. Je jedno, máme-li na mysli jeho užívání či nesmrtelné dílo, které vytvořil. Již za jeho pozemského bytí se o něm vyprávěly hotové legendy a což potom po jeho smrti. Jak si měli lidé ostatně vysvětlit, že hráze rybníka Rožmberka drží? "To mohl dokázat jenom spolkem s čertem," šla jedna řeč.

... více na: Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan

Švamberkové

Opravdu překrásný znak měli pánové ze Švamberka. Jejich stříbrná labuť se zlatým zobákem, či jak se v heraldice praví se zlatým pyskem, se v červeném poli vyjímala velmi pěkně. Tento rod původně pocházel z českého jihozápadu, ale protože se velmi četně větvil, dostali se jeho mnozí členové až na Moravu. Jednou z větví byla linie Borská.

... více na: Švamberkové

Schwarzenberkové

Hlavu Turka měla v jižních Čechách ve svém erbu knížata ze Schwarzenberka. Tento rod, který se v roce 1802 rozdělil na dvě rodové linie, sídlí v našem regionu s malou pomlkou (1948-1989) do dnešních dnů. Nejstarší zmínky o rodu jsou z roku 1155.

... více na: Schwarzenberkové

Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu

Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu se narodil jako druhorozený syn hraběte Adama ze Schwarzenbergu ve Weibelskirchenu dne 20. září roku 1615. Jeho zrození matka zaplatila životem, proto byl spolu se svým starším bratrem vychováván u babičky a pak studovali oba spolu na královské akademii v Paříži.

... více na: Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu

Jan Adolf II. kníže ze Schwarzenbergu

Jan Adolf II. kníže ze Schwarzenbergu (1799-1888) byl nejstarším synem Josefa ze Schwarzenbergu (1769-1883) a Pavlíny rozené z Arenbergu (1774-1810), která nešťastně uhořela v Paříži. Měl ještě osm sourozenců, z nichž Felix (1800-1852) se stal ministerským předsedou a Bedřich (1809-1885) kardinálem a arcibiskupem pražským.

... více na: Jan Adolf II. kníže ze Schwarzenbergu


<< květen 2018 >>
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Dům přírody TřeboňskaFacebook