Dům Štěpánka NetolickéhoInformace a kontakty

Otevírací doba v Domě Štěpánka Netolického

listopad – březen, středa až pondělí 10:00–12:00 a 13:00–16:00

duben a říjen, středa až pondělí 10:00–12:00 a 13:00–17:00

květen – září, otevřeno denně 10:0018:00

 

Vstupné

dospělí – 50 Kč

děti, studenti, senioři a ZTP – 25 Kč

rodinné vstupné (2 dospělí + 1–3 děti) – 100 Kč

školní skupina – 20 Kč

děti do 6 let, pedagogický dozor skupiny – zdarma

 

Společné zvýhodněné vstupné Domu Štěpánka Netolického a Domu přírody Třeboňska

dospělí – 70 Kč

děti, studenti, senioři a ZTP – 35 Kč

rodinné vstupné (2 dospělí + 1–3 děti) – 140 Kč

školní skupina – 35 Kč

děti do 6 let, pedagogický dozor skupiny – zdarma

 

 

 

MgA. Lucie Kukačková

Koordinátorka Centra Třeboňského

rybníkářského dědictví 

v domě Štěpánka Netolického

Dům Štěpánka Netolického
Masarykovo náměstí 89/I
379 01 Třeboň

Tel: +420 702 168 620

e-mail: lucie.kukackova@mesto-trebon.cz
dum.stepanka.netolickeho@mesto-trebon.cz
www.mesto-trebon.cz

 

Jana Vítková 

Referentka Centra Třeboňského

rybníkářského dědictví 

v domě Štěpánka Netolického

Dům Štěpánka Netolického
Masarykovo náměstí 89/I
379 01 Třeboň

Tel: +420 725 117 840, 380 130 004

e-mail: jana.vitkova@mesto-trebon.cz

www.mesto-trebon.cz

 Popis obnovy projektu Centra Třeboňského rybníkářského dědictví ke stažení.

Najdete nás také na facebooku: www.facebook.com/dumstepankanetolickeho

 

 


Fenomén: Třeboňská rybniční krajina
Připravujeme pro vás
 
4. září – 31. října 2016
 

Srdečně vás zveme na výstavu Miroslav Zikmund – Jiří Hanzelka, která představí fotografie a artefakty z cest inženýrů Zikmunda a Hanzelky a na výstavu Na břehu řeky Zambezi, jež bude prezentovat současné africké umění ze sbírek cestovatele Karla Pupíka.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Přednášky a besedy

čtvrtek 15. září od 19:00 – První cesta H+Z Afrikou a Amerikou

Seznámení s osudem výpravy na první cestě, doplněné fotografiemi a filmy z této cesty.

přednáší RNDr. Petr Novotný, pedagog na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a člen Klubu H+Z

čtvrtek 29. září od 19:00 – Druhá cesta H+Z Asií a SSSR

Seznámení s osudem výpravy na druhé cestě, doplněné fotografiemi a filmy z této cesty, jež nebyly v ČT dosud uvedeny.

přednáší RNDr. Petr Novotný, pedagog na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a člen Klubu H+Z

čtvrtek 6. října od 19:00 – Cestovatelské sbírky Archivu H+Z

Představení osobních fondů osobností z druhé poloviny minulého století, jejichž aktivity a dílo souvisí s cestovatelskými aktivitami inženýrů Hanzelky a Zikmunda  nebo jsou jimi i v současnosti inspirovány a navazují na ně: Eduard Ingriš, Jan Hlavsa a další.

přednáší PhDr. Magdaléna Preiningerová, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Archiv H+Z

čtvrtek 27. října od 19:00 – Na břehu řeky Zambezi

Povídání o první cestě do Zimbabwe a Zambie, o sochařích z osady Tengenenge, o svérázném malíři Stephenu Kappatovi a také o řece Zambezi s jejími hrochy, slony a krokodýly. Víte, co je to GREAT ZIMBABWE a KUOMBOKA? A NŠIMA?

přednáší Ing. Karel Pupík, cestovatel

 

-------------------------------------

V říjnu startují v Domě Štěpánka Netolického edukační programy pro základní školy!

V rámci právě probíhající výstavy cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky připravil Dům Štěpánka Netolického edukační programy pro žáky základních škol. Cílem těchto akcí je seznámit děti zajímavou a zábavnou formou s osobnostmi dvou významných cestovatelů a nechat je inspirovat se fotografiemi, zážitky a příběhy z jejich cest. Na říjen jsme sestavili následující program, který volně navazuje na aktuální výstavu.

 

Programy pro I. stupeň:

 

Cestujeme kolem světa s Miroslavem Zikmundem a Jiřím Hanzelkou

Tento program je určen především žákům 1. a 2. tříd. Děti si spolu s námi prohlédnou výstavu netradičním způsobem – vydají se totiž na cestu kolem světa po stopách inženýrů Zikmunda a Hanzelky. Čeká je nejen putování napříč kontinenty a řada úkolů a her, ale také různých nástrah, které budou muset zdolat, aby se podobně jako dva slavní cestovatelé vrátily šťastně domů.

 

Komentované prohlídky výstavy

Pro žáky 3.–5. tříd jsou připraveny speciální komentované prohlídky výstavy. Děti od nás dostanou pracovní listy, projdou si spolu s námi celou výstavu a postupně se dozví více nejen o slavných cestovatelích, ale i o zemích, které společně navštívili. Čekají na ně také tematické úkoly a vědomostní kvízy.

 

Programy pro II. stupeň:

 

Divadelní představení Legenda Z+H

Představení z cyklu scénických čtení LiStOVáNí je určeno pro žáky 6.–9. tříd a uskuteční se ve středu 5. října 2016 v 8:00 v Divadle J. K. Tyla. Herecké duo z Jihočeského divadla Pavel Oubram a Tomáš Drápela představí dětem výběr toho nejlepšího z cest Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky.

 

Výtvarná soutěž „Po stopách Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky“

Výtvarnou soutěž vyhlašuje Odbor kultury a cestovního ruchu města Třeboně a je určena žákům 6.–9. tříd.

Děti se mohou inspirovat putováním Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky – ať už jejich první cestou Evropu, Afrikou a Jižní Amerikou, na kterou se vypravili v roce 1947, nebo druhou cestou Asií, Oceánií a územím bývalého SSSR, kterou podnikli v šedesátých letech. Dobrodružná cesta kolem světa legendární dvojice byla ve své době senzací, ale podnětná může být v mnoha ohledech i dnes. Necháváme zcela na dětech, jak téma uchopí – zda se rozhodnou ztvárnit cestovatele při jejich pouti kolem světa, nebo jen v kontextu některé z mnoha zemí, které navštívili. Stejně tak mohou do jejich cestopisných příběhů promítnout své vlastní představy, sny a prožitky spojené s cestováním – téma je v tomto směru otevřené.  

Každé dílo by mělo být na zadní straně označeno jménem a věkem autora a jménem a adresou školy. Budeme rádi, pokud žáci na zadní stranu připojí také pár slov o tom, co vytvořili.

Soutěž bude hodnocena ve dvou kategoriích: 6.–7. třída a 8.–9. třída. Žáci mohou zvolit libovolný formát i výtvarnou techniku. Svá díla nám mohou přinášet nebo zasílat přímo do Domu Štěpánka Netolického (Masarykovo nám. 89, 379 01 Třeboň) a to nejpozději do 14. října.

Autoři nejlepších děl budou odměněni na slavnostním vyhlášení výtvarné soutěže, které se bude konat v přednáškovém sále Domu Štěpánka Netolického v pátek 21. října.

 

Pokud byste se se svou třídou některé z výše uvedených akcí rádi zúčastnili, ozvěte se nám prosím buďto mailem na adresu lucie.kukackova@mesto-trebon.cz nebo telefonicky na číslo 702 168 620.

Programy určené pro I. stupeň od 1. do 31. října 2016, rezervace předem je nutná. 

 


Aktuálně v Domě Štěpánka Netolického

Výstava Bratři v triku

Unikátní výstava představí návštěvníkům v prostorách Domu Štěpánka Netolického od 15. července do 19. září něco málo z bohaté historie a produkce studia Bratři v triku, nejúspěšnějšího českého studia kresleného filmu. Snímky Bratří v triku provázejí od druhé poloviny 40. let 20. století generace českých diváků od dětství až po dospělost.

Více informací: Bratři v triku v létě v Třeboni!

 

Na září připravujeme k výstavě doprovodné programy pro školy i školky. Přijďte si se svou třídou do Domu Štěpánka Netolického poslechnout příběh nejúspěšnějšího českého studia kresleného filmu!

PROGRAMY PRO MATEŘSKÉ ŠKOLKY

Po stopách Večerníčka

V programu pro nejmenší si budeme především hrát, bavit se a tvořit, ale třeba také povídat o tom, kolikáté narozeniny letos Večerníček oslaví, kde ve světě ho dobře znají a kdo ho vlastně nakreslil. Připomeneme si nejznámější pohádky a kreslené filmy a čeká nás řada hádanek a her, při kterých se děti setkají se svými oblíbenými hrdiny z večerníčků. Nakoukneme také do tvůrčí dílny a dozvíme se, jak rozpohybovat obrázky tak, aby vznikl kreslený film.

Program potrvá cca 60 minut. Cena: 20 Kč/dítě, pedagogický doprovod zdarma.

 

PROGRAMY PRO I. STUPEŇ

Bratři v triku I

Spolu s dětmi podnikneme malý výlet v čase a zastavíme se na skok ve čtyřicátých letech minulého století, v době, kdy se zrodilo legendární studio Bratři v triku. Prohlédneme si výstavu a přitom si povíme něco málo o historii studia, o známých animovaných filmech, které se v něm natáčely, a osobnostech, které za těmito snímky stojí. Připravili jsme také tematické úkoly a kvízy, které na děti během prohlídky čekají. Navštívíme tvůrčí dílnu animátora, dozvíme se něco o tom, jak animovaný film vlastně vzniká, a zkusíme si vytvořit svůj vlastní krátký film. 
Program potrvá cca 60 až 90 minut. Cena: 20 Kč/žák, pedagogický doprovod zdarma.

 

PROGRAMY PRO II. STUPEŇ A STUDENTY NIŽŠÍCH ROČNÍKŮ GYMNÁZIA

Bratři v triku II

Pro žáky 6.–9. tříd a studenty nižších ročníků víceletého gymnázia jsme připravili komentované prohlídky, v rámci kterých se podobně jako v předchozím programu budeme věnovat historii studia Bratři v triku. Budeme si povídat o jeho zakladatelích a osobnostech, které jím prošly, a proslulých i méně známých – ale o to zajímavějších – filmových počinech z produkce Bratří v triku. Zaměříme se také na techniku kreslené animace, bude nás zajímat proces vzniku animovaného filmu a děti budou mít možnost vytvořit si svůj vlastní krátký film.
Program potrvá cca 60 až 90 minut. Cena: 20 Kč/student, pedagogický doprovod zdarma.


TVŮRČÍ DÍLNA – JAK VZNIKÁ KRESLENÝ FILM?

Výtvarná dílna je určená pro žáky základních škol a studenty nižších ročníků víceletého gymnázia. Dílna je rozdělena do dvou částí. V té první si společně projdeme výstavu a seznámíme s různými technologiemi, které se uplatňovaly při realizaci animovaných filmů, a vysvětlíme si, na jakém principu animace funguje. V druhé části si zkusíme vytvořit a rozpohybovat krátkou sekvenci svého vlastního filmu technikou, kterou svět poznal na sklonku 19. století, tedy ještě předtím, než své první filmy veřejně představili bratři Lumièrové.
Program potrvá cca 90 minut. Cena: 20 Kč/žák, pedagogický doprovod zdarma.


Pokud byste o některý z výše uvedených programů měli zájem, ozvěte se nám prosím buďto mailem na adresu lucie.kukackova@mesto-trebon.cz nebo telefonicky na čísle 702 168 620. 
Programy je možné rezervovat již nyní, probíhat budou od 4. do 19. září 2017. 


PŘIPRAVUJEME PRO VÁS

Výstava grafik Oldřicha Kulhánka a soch Petera Nižňanského

Od 24. září do 6. listopadu budou v prostorách Domu Štěpánka Netolického prezentovány grafiky Oldřicha Kulhánka a sochy Petera Nižňanského. Výstava přinese průřez tvorbou obou autorů.

Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 23. září ve 14:00.

Více informací: Výstava grafik Oldřicha Kulhánka a soch Petera Nižňanského

 


Dům Štěpánka Netolického ve fotografiích